5 zasad, dzięki którym będziesz lepszym kierowcą

Pięć prostych zasad ruchu, które bez wątpienia poprawią płynność ruchu, a także wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na drodze.

Projektanci dróg i inżynierowie ruchu przewidują pewne ułatwienia, które mają za zadanie podniesienie poziomu bezpieczeństwa, a także poprawienie płynności ruchu. Jednak wielu kierowców nie potrafi prawidłowo korzystać z tych elementów infrastruktury.

Pięć elementarnych zasad, które każdy kierowca powinien stosować w czasie jazdy.


1. Zasada jazdy na suwak

Niektórzy kierowcy z bycia szeryfami drogowymi zrobili sobie sposób na życie. Jednak blokowanie swobodnego przejazdu po legalnie działającym pasie ruchu jest karalne. Poziom kultury na naszych drogach niestety nie jest zbyt wysoki, ale każdy jej przejaw jest budujący. Dlatego przypominamy, że kierowca, którego pas ruchu się kończy, powinien być wpuszczony na sąsiedni pas ruchu, którym będzie mógł kontynuować jazdę.

2. Trzymaj się prawego pasa

Na drogach szybkiego ruchu nagminnym zjawiskiem jest ciągła jazda lewym pasem. Oprócz tego, że grozi za to mandat (do 500 złotych), to jest to niebezpieczne i znacznie spowalnia ruch. Na zachodzie Europy autostrady są znacznie bardziej zatłoczone, ale świadomi zasad ruchu kierowcy znacznie lepiej radzą sobie z jazdą przy dużym natężeniu ruchu. Dodatkowo prawie nigdy lewy pas nie jest zablokowany, tak jak to bywa w Polsce. Przypominamy, że lewy pas służy do wyprzedzania.

3. Nie hamuj przy zielonej strzałce w lewo S-3

Kolejnym zjawiskiem wynikającym z niewiedzy jest hamowanie przed skrzyżowaniem, na którym skręt w lewo umożliwia zielona strzałka (sygnalizator S-3). Takie oznakowanie umożliwia bezkolizyjne pokonanie skrzyżowania, więc dopóki strzałka nie zniknie, trzeba z niej korzystać bez obawy spotkania na drodze auta jadącego z innej strony.

4. Płynna jazda przy fotoradarach

Często kierowcy zwalniają do 20 lub 30 km/h w czasie przejeżdżania obok fotoradarów. Jeśli ograniczenie na danej drodze wynosi 50 km/h, to nie ma obawy, że urządzenie się pomyli i sfotografuje kogoś, kto jedzie 50 km/h lub mniej. Gwałtowne hamowanie tuż przed żółtą skrzynką powoduje niebezpieczne sytuacje, a w zależności od dopuszczalnej prędkości panującej na danym odcinku, na kilkaset lub kilkadziesiąt metrów przez fotoradarem stoją znaki informujące o obecności kontroli prędkości. Już wtedy warto skupić się na utrzymaniu legalnej prędkości i zachowaniu odstępu od innych pojazdów.

5. Korzystaj z pasów rozbiegowych

Obserwowanie otoczenia to jedno z głównych zadań kierowcy. Dlatego przy wyjeżdżaniu ze stacji benzynowej lub drogi podporządkowanej warto upewnić się, czy projektant przewidział dla nas pas rozbiegowy. Te dodatkowe kilkudziesięciometrowe odcinki pomagają w płynnym włączeniu się do ruchu. Często bywa tak, że ktoś, kto nie korzysta z pasa rozbiegowego blokuje możliwość wyjazdu komuś, kto chce jechać prosto lub skręcić w lewo.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *